Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Kurulum | Fiyatı

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Nedir?

Duman, is, buhar ve kirli kokuları hapsederek hava kanalları aracılığı ile dışarı atılmasını sağlayan bir kabin türlerine davlumbaz havalandırma sistemleri denmektedir. Davlumbazlar birçok malzemeden üretilmektedir. 

Genellikle mutfak, yemekhane, restoran ocakları için pişirilen yemekler sonrası oluşan buhar, nem ve gaz kokularını çekmesi için kullanılmaktadır. 

Duman ve pis koku giderme sistemimiz için Duman ve Koku Giderici Sistemleri Kurulum yazımıza bakarak bilgi edinebilirsiniz.

Havalandırma, Bilgi ve Teklif İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

 

Davlumbaz Havalandırma Sisteminin Parçaları?

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri?

Davlumbaz Nedir?

Lokanta, yemekhanede veya restoran mutfaklarında oluşan partikülleri, kokuları, ısıyı, buharı ve nemi filtrelemek için toplamaya yarayan ekipmanlara davlumbaz denir. 

Davlumbazlarda kullanılan egzoz filtreleri;

Şaşırtmalı filtreler (Baffle Filters): Verimi %30 – %35 oranlarında olan bu filtre çeşiti davlumbazlarda en çok kullanılan filtrelerdir. 3-5 mm aralıklarla tel kafes ile örülerek, paslanmaz çelikten üretilir. Nem ve yağ tutma özelliği de bulunmaktadır.

Ağ filtreler (Mesh Filters): Verimi %50 – %55 oranlarında olan bu filtre çeşitide en basit filtrelerdendir. Paslanmaz çelik veya alüminyum malzemeden üretilir. En ekonomik filtre türüdür.

Siklon Filtreler (Cyclone Filters): %95 gibi oranlarda verime sahip bu filtre en kaliteli filtre türüdür. Birçok partikülü rahatlıkla yakalar. Ayrıca temizlenmesi kolay ve tıkanmayan çok güzel bir tasarımı vardır.

Yüksek performanslı davlumbaz çeşitleri; içten üflemeli, önden üflemeli, alttan üflemeli ve üstten üflemelidir. Sıcak işlem davlumbazları ve soğuk işlem davlumbazları olarak ikiye ayrılır.

1 – Sıcak işlem davlumbaz çeşitleri

Fırınlar, ocaklar, ızgaralar gibi vb. araçların bulunduğu mutfakların yemek pişirme alanlarında kullanılmaktadır. AISI316 kalite paslanmaz üründen imal edilir. 

Isı çeken davlumbazlar: Yüksek ısı üreten diğer mutfak ekipmanlarından duman, buhar ve koku çekerler. 

Yağ çeken davlumbazlar: Isı, yağ, kir, buhar ve is de çekerler. Özellikle de kızartma türü yiyeceklerin sıklıkla hazırlandığı mutfaklar ve yağ kızartması yapan mekanlar için şarttır. 

2 – Soğuk işlem davlumbaz çeşitleri

Restoran, yemekhane ve lokantaların mutfak kısımlarında aşırı sıcaklık olmadan fazla buhar çıkaran yerlerde kullanılmaktadır. AISI316 kalite paslanmaz üründen imal edilir. Yoğuşmalı, filtreli ve filtresiz davlumbaz soğuk işlem davlumbaz çeşitleri bulunmaktadır.

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yerleşimine Göre Davlumbazlar?

Kabin altı davlumbazlar: Mutfak dolaplarının altına yerleştirilmektedir. İçindeki kanallar yoluyla kiri ve dumanı dışarı atmaktadır. Birçok modelinde kapakçık çekilerek daha geniş bir çekim alanı sağlanarak, dolaplar böylece buhar, is, duman ve yağdan korunma sağlanır.

Ada davlumbazlar: Tavana asılarak kullanılmaktadır. Etraflarında da bir dolap ya da duvar olmadığı için pişirme ekipmanından çok daha geniş, ocak üstlerinde yer alır.

Dikey davlumbazlar: Duman ve buharın yönünü değiştirerek zeminin altına döşenmiş kanallar vasıtasıyla dışarı atılmaktadır. Verim sorunu nedeniyle üretimi son yıllarda yavaşlamıştır. 

Kanalsız davlumbazlar: Dolap altı, baca veya ada davlumlaz şeklinde çok değişik şekillerde kullanılabilir. Buharı, ısıyı, isi, nemi ve dumanı pişirme ünitesinden çeker ancak geri mutfağa vermekte olup, filtreleri sayesinde yağ ve kiri tutmaktadır. Pis havayı dışarı atamaması nedeniyle işletmeler için pek tavsiye edilmemektedir. Genellikle de ev kullanımı içindir.

Mutfak Havalandırma Sistemleri Standartları?

 • Almanya:  VDI 2052  ve EN normu olarak değişen DIN18869
 • İngiltere:  HVCA DW-172 
 • ABD: Uluslararası Mekanik Kod IMC 2009, 
 • NFBA 96, 
 • ASHRAE Standart 154 
 • ASHRAE El Kitabı Uygulamaları (2011) 
 • Avustralya’da AS 1668.2

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Parçaları?

Davlumbaz havalandırma sistemi ana elemanları;

 • Egzoz Havası
 • Aspiratör Sistemi
 • Aspiratör Motoru
 • Davlumbaz Filtresi
 • Aspiratör Filtresi
 • Toz Filtresi
 • Kaba Filtre
 • Davlumbaz Borusu

Menfez ve panjurlar hakkında geniş bilgi edinmek için Menfez ve Panjur Havalandırma Sistemleri yazımıza bakabilirsiniz.

Davlumbaz Egzoz Filtre Sistemleri?

Mutfak davlumbazlarının, egzoz havasında bulunan parçacıklar genellikle yağ, kurum ve is partikülleri bulunmaktadır. Bu partiküller kanal yüzeyinde kalıcı olabileceğinden tehlike oluşturmaktadırlar. Bu yüzdende bu partiküllerin davlumbazda kalması sağlanmalıdır.Bunun içinde bu parçacıklı havanın egzoz hava edilerek temizlenmesi gerekmektedir.

Egzoz hava kalitesini sağlamak için havadaki partikülleri temizleyen araçlara filtre denir. Filtreler, kullanım yeri, amacı ve şekline göre çeşitlidirler. Davlumbazlarda kullanılan filtreler çoğunlukla %65 civarında yağ tutma özelliğinde verim alınabilmektedir.

Bu verimi arttırmak için farklı filtrasyon verimdeki filtreleri birlikte kullanmak gerekmektedir. Mesela filtrelerin bazıları egzoz kanalında alev oluşumunu engellemektedir. Bu gibi özellikli filtreler ve daha birçok filtreler bulunmaktadır.

Elektrostatik Filtreler

Elektrik enerjisi ile çalışan, neme karşı hassas, bakım yapılması gereken ve dış hava kalitesinin önemli olduğu zamanlarda kullanılan filtredir. Egzoz aspiratörü öncesinde kullanılması daha iyidir. %100’e  yakın bir oranda egzoz havasını temizlemektedir.

Ultraviyole Filtreler

Elektrik enerjisi ile çalışır ve bakımı ihtiyacı azdır, kanalların temizliği için tercih edilen filtredir. Alev tutma özelliği  yoktur. Bu yüzden baffle veya siklon filtre ile kullanılmaktadır. %100’e yakın yağ partiküllerini temizleyebilir.

Otomatik Yıkamalı Filtreler

Mutfakların yoğun kullanıldığı yerlerde baffle ve siklon tip filtrelerdir. Çünkü filtrelerin yerinden söküp yıkanması çok kolaydır. Bu filtrelerin yıkanması üzerine deterjan ve durulama suyu püskürtülmesi ile sağlanmaktadır.

Aktif Karbon Filtreler

Aktif karbon filtreler kokuların yoğun olduğu yerlerde kullanılmakta ve kokuyu yutarak gideren filtrelerdir. Koku tutma zamanı kokunun durumu ve aktif karbon filtrenin yapısı ile ilgilidir. Bu filtreler yıkanmazlar ve nem ile yağdan etkilenirler.

Davlumbaz Sistemi Nerelerde Kurulur?

Aspiratör Nedir?

Herhangi bir sıvı, gaz, buhar, hava gibi vb. içindeki parçacıkları, partikülleri, tozları vb. elementleri emerek yok etmeye yarayan araçlardır.

Davlumbaz ve Aspiratör Arasındaki Fark Nedir?

Davlumbaz mı aspiratör mü birçok kişi bu ikili arasında hangi havalandırma sistemi daha güç diye soruyor. Aspiratör ve davlumbaz arasındaki fark sadece görüntü farklılığıdır. Buradaki fark davlumbazlar, aspiratörlere göre daha güçlü motorlara sahip olmalarıdır.

Bu nedenle davlumbazların hava çekiş gücü aspiratörlere nazaran daha güçlü ve yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Davlumbazlar bacalı sistemlere ihtiyaç duyarken aspiratörler duymazlar. Çünkü aspiratörler emilen havayı karbon filtre sayesinde temizleyerek ortama tekrar verir.

Davlumbaz Cihazı Hakkında? 

Davlumbazın en önemli özelliği yağ tutucu olmasıdır. Birde hava ile gelen yağ birikintilerini kanallar yoluyla fana gitmesini engelliyor ve buda fanın ömrünü uzatıyor.

Çift cidarlı davlumbazın orta kısmından emiş kenarları ile üfleme yapıyor ve yaptığı bu üfleme ile kenarlardan kaçan koku, buhar ve dumanın iç mekana dağılmasını engelliyor ve aynı zamanda orta kısımdaki emiş kanalı da koku ve dumanı emiş yaparak, filtrelerden geçirerek havayı mutfak tipi fan ile dış ortama atıyor.

Dikkat: Havalandırma sistemleri ve cihazların filtreli olması sebebiyle bakımlarını yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde görevini yerine getirmeyen cihazlar olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Davlumbaz havalandırma sistemleri ile iş yerlerinde, çalışma ortamlarında bulunan kötü ve kirli havanın havanın tahliyesini yaparak çalışma alanlarının temiz havaya sahip olmasını sağlamaktadır.

Havalandırma, iklimlendirme gibi sistemlerin yasalarla da zorunlu hale geldiğini de belirtmek istiyoruz. Her şeyden önce sağlığını en başta gelmektedir. Bu yüzden havalandırma sistemlerine kesinlikle olmalısınız. 

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Neden Kullanılır?

Davlumbaz Havalandırma Sistemleri Neden Kullanılır?

Davlumbaz sistemi ve cihazlar ile kapalı ortam ve mekanların daha temiz havaya sahip olması sağlanmaktadır. Kötü havayı da filtre sayesinde atmosfere karışmasını da engellemektedir. Böylece hem çalışılan ortama hemde doğaya zarar vermemiş olursunuz. 

Özellikle mutfak, yemekhane ve restoranlarda bulunan ocak set üstleri için basit davlumbaz hesabı yaparak kendinizi üzmeyin, biz size mutfak davlumbazları hakkında fiyat, kurulum ve montajda her türlü yardımı sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Aspiratör, Davlumbaz ve Davlumbaz Baca Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Fabrikalarda, iş yerlerinde, lokantalarda, restoranlarda, yemekhanelerde, imalathanelerde, hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, yurtlarda, laboratuvarlarda, otellerde, çiftliklerde, kafelerde ve mutfaklarda bu havalandırma sistemleri kullanılmaktadır.

Baca havalandırma sistemimiz hakkında bilgi edinmek için Baca Havalandırma Sistemleri Kurulum yazımıza bakabilirsiniz.

Aspiratör ve Davlumbaz Havalandırma Sistemi Fiyatları?

Son teknolojik ürünleri ucuza mal ederek, kaliteli hizmet sunuyoruz. Uzman ekibimiz ile hızlı kurulum yaparak, en sağlam ve en güvenilir şekilde hizmet veriyoruz. Her yere uygun davlumbaz bacası, davlumbaz borusu, davlumbaz cihazı ve davlumbaz ölçüsü hazırlıyoruz. 

Ücretsiz keşif, proje çizimi ve yönetimi ile danışmanlık hizmetlerini sunuyoruz. Yaptığımız her işin arkasında duruyoruz. Havalandırma sistemleri ile cihazların arıza bakımlarını ve tamirlerini teknik servisimizle yapıyoruz.

Kurulum yapılacak alana göre fiyatlandırma değişiklik göstermektedir. Kurulum, montaj ve ürünler hakkında en iyi uygun fiyatları öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

TEKLİF ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN